Nasz rumuński partner, organizacja Liga Studentilor Electrotehnisti Iasi z Jassy, na przełomie listopada i grudnia zorganizował wymianę młodzieżową pod tytułem „Anti-discrimination, on the right side online for NEET” w ramach programu Erasmus+. Przez 8 dni uczestnicy z Rumunii, Polski, Czech oraz Bułgarii debatowali na temat dyskryminacji oraz mowy nienawiści w Internecie i zastanawiali się, jak temu przeciwdziałać, indywidualnie oraz w szerszym zakresie.
Poniżej kilka słów wrażeń od uczestników z Polski:
„Kiedy usłyszałam o projekcie, to byłam bardzo sceptyczna. Nie znałam wszystkich szczegółów i nie wiedziałam, o co tak do końca chodzi. Przed samym wyjazdem byłam bardzo zestresowana. Podróż do Rumunii była długa i męcząca, a pierwsze godziny z nowymi osobami przerażające. Kolejny dzień pokazał mi, że pozostali czują się podobnie niepewnie i zrozumiałam, że nie jestem sama z moimi lękami. Przez następne dni uczyłam się, że inni ludzie są mili, zabawni i mądrzy. Każdy miał coś do zaoferowania, zaczęliśmy opowiadać sobie żarty, których nikt z zewnątrz by nie zrozumiał. Poczułam się częścią grupy, osobą w pełni akceptowaną przez innych. Spędziłam wspaniały czas, czułam się żywa i odpowiedzialna za siebie. Przełomowa była dla mnie sesja o naszych doświadczeniach z dyskryminacją. Rozmowy z przyjaciółmi, ludźmi, których wydawało się, że znamy, stała się terapią grupową. Wszyscy mieliśmy za sobą traumy, poczucie skrzywdzenia. Na koniec dnia czuliśmy, że znamy się naprawdę. Mam nadzieję, że to doświadczenie będzie dawać mi siłę w Polsce”.
„Jestem bardzo wdzięczna za ludzi, których poznałam, za wspomnienia, które razem stworzyliśmy i za możliwość spojrzenia na problem dyskryminacji z innej perspektywy. Wiele się nauczyłam i na pewno będę się dzielić tą wiedzą z innymi. Osiem dni, które tam spędziłam, były niesamowitym doświadczeniem i nigdy nie zapomnę tych chwil <3”
„Wziąłem udział w projekcie, aby oderwać się od rutyny, ale projekt dał mi jeszcze więcej. Poznałem nowych przyjaciół z zagranicy, jednocześnie szlifując swoje umiejętności językowe i dowiadując się więcej o ich krajach. Dzięki różnym zajęciom organizowanym przez zespół prowadzący zdobyłam głębszą wiedzę na temat przeciwdziałania dyskryminacji, jak np. przyczyny jej występowania, jaki wpływ ma na ludzi w różnych krajach i jak zmienia osoby nią dotknięte. Wszystko to w formie edukacji nieformalnej. Najlepszym doświadczeniem była dla mnie możliwość poznania wszystkich ludzi, podzielenia się swoimi przemyśleniami i wzajemna inspiracja. Wyjechałem z Rumunii z bagażem pięknych wspomnień, ważnej wiedzy i większej nadziei na lepszą przyszłość”.
„To był mój pierwszy udział w projekcie w ramach programu Erasmus+. Przed wyjazdem moi rodzice martwili się o mnie, ale organizatorzy pomogli z dokumentami i odpowiadali na wszystkie nasze pytania. Chciałabym im podziękować za uważność i zrozumienie dla każdego uczestnika projektu. W Rumunii byliśmy zakwaterowani w hotelu w centrum miasta. Bardzo smakowały mi lokalne potrawy. Podobała mi się również organizacja wydarzeń. Ciekawie było uczestniczyć w każdej sesji i uczyć się czegoś nowego. Ważne jest również szacunek organizatorów do uczestników. Ci z nas, którzy z powodów osobistych nie mogli uczestniczyć w każdej sesji, nie byli zmuszani do udziału, choć każda sesja była ciekawa i angażująca. W programie wymiany trochę zabrakło mi wycieczek lub po prostu wspólnych spacerów po mieście. Podsumowując, wyjazd był bardzo udany, a ja mam nadzieję, że nie było to dla nas ostatnie spotkanie!”
#erasmusplus #antidiscriminationYE