W dniach 16-25.08 w Rudzie Żmigrodzkiej odbyła się międzynarodowy projekt rowerowy Youth Bike Love. Projekt został napisany i zrealizowany przez Annę Skocz z fundacji ArtesEdu oraz Martę Kamińską i Agnieszkę Prucnal ze stowarzyszenia Dolnośląska Kraina Rowerowa, a wszystko to dzięki funduszom europejskim pozyskanym w ramach programu Erasmus+.
Do Polski przyjechali partnerzy z aż siedmiu państw europejskich: Portugalii, Hiszpanii, Grecji, Malty, Rumunii, Danii oraz Włoch. Każda organizacja partnerska przysłała delegację w liczbie pięciu osób, w wieku 18-30 lat. Większość uczestników przyleciała samolotem, niektórzy dotarli do nas pociągiem (Dania), a jeszcze inni przemierzyli część Europy w drodze do Polski autem (Rumunia). Do międzynarodowej ekipy dołączyła też Polska młodzież oraz organizatorzy i obsługa. Przez 10 dni wszyscy uczestnicy wspólnie spali w harcerskich warunkach (na łóżkach polowych pod namiotami), jedli głównie wegańskie i wegetariańskie posiłki, spędzali czas tworząc swoje wymarzone rowery i rowerowe konstrukcje oraz jeździli na wycieczki rowerowe poznając okolicę.
Program imprezy był bardzo intensywny, nie zabrakło w nim polskiego wieczoru kulturowego, podczas którego muzyczną oprawę zapewnił zespół Dyszel, a uczestnicy mogli skosztować polskich specjałów i zostali oficjalnie przywitani przez burmistrza Gminy Żmigród, przewodniczącego Rady Miejskiej w Żmigrodzie oraz panią sołtys Rudy Żmigrodzkiej. W następnych dniach odbył się wieczór międzykulturowy, podczas którego każda delegacja prezentowała swój kraj oraz częstowała specjałami, które specjalnie na tę okazję ze sobą przywiozła. W ramach projektu uczestnicy mieli także okazję posłuchać o najbliższej okolicy oraz spróbować lokalnego specjału prosto znad ogniska dzięki członkom stowarzyszenia Źródło Natury. Jedną z atrakcji programu była też wycieczka rowerowa do Karnic oraz udział w ogórkobraniu w gospodarstwie rolnym państwa Sznajderów. Całość wymiany zwieńczył przejazd rowerami na żmigrodzki rynek we wtorek, gdzie zaprezentowane zostały odrestaurowane rowery oraz rowerowe konstrukcje. Dla wszystkich uczestników oraz organizatorów był to bardzo intensywny czas, dzielony między tworzenie rowerów oraz realizację kolejnych punktów programu. W tym krótkim okresie nawiązało się wiele nowych znajomości, a łzy podczas pożegnań świadczyły o tym, jak bardzo te relacje były szczere i autentyczne.
Organizatorzy serdecznie dziękuję Burmistrzowi Gminy Żmigród za wsparcie inicjatywy oraz Zespołowi Placówek Kultury, w szczególności dyrektorowi Robertowi Grabkowskiemu, za okazaną pomoc na każdym etapie realizacji projektu, zwłaszcza za użyczenie przestrzeni na jego organizację, wypożyczenie namiotów pod stanowiska pracy, zorganizowanie zajęć na terenie zespołu pałacowo-parkowego oraz przewóz potrzebnych materiałów.
Projekt nie mógłby się udać bez zaangażowania i wsparcia wielu osób, w tym:
zespołu Referatu Oświaty, Promocji i Organizacji Pozarządowych, który reagował na bieżące potrzeby,
sołectwa Rudy Żmigrodzkiej,
stowarzyszenia Źródło Natury,
panów Krzysztofa Janiaka ze sklepu i serwisu Janiak Rowery oraz Janusza Dajczmana z wypożyczalni Rowery Dajczman służących profesjonalną poradą,
hurtowni Marton, sponsora napoi gazowanych podczas wieczoru polskiego,
gospodarstwu rolnemu państwa Sznajderów, którzy ugościli uczestników podczas ogórkobrania,
restauracji Zamkowa, która wspólnie z panią Moniką Filip żywiła uczestników przez cały projekt,
Młodzieżowej Rady Miejskiej, która przygotowała przekąski na wieczór międzykulturowy.
Wszystkim zaangażowanym osobom, dzięki którym to wydarzenie zakończyło się sukcesem, organizatorzy bardzo serdecznie dziękują.
Tekst: Anna Motwicka-Kaczor
Zdjęcia: Marta Kamińska